Қ қ дыбысы мен әрпі

Пән: Сауат ашу                                  Мектеп:№3 жалпы орта білім беретін

                                                                            қазақ мектебі

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің отбасым

 

Күні:24.11.2017ж.                              Мұғалімнің аты-жөні:Рахметова А.К.

 

Сынып:1ә                                              Қатысқандар саны:

                                                              Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

 

Тақырыбы:  Менің отбасым.

 Қ дыбысы мен әрпі. \3 сағ\

Оқу мақсаты:

1.1.9.2. дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну.

1.1.8.1. берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: Дауысты, дауыссыз дыбыстарды ажыратады;

Оқушылардың көбі: Сөздерден сөйлем құрастырады.

Кейбір оқушылар:Сюжетті суреттерді реті бойынша әңгіме

құрастырып айтады.

Тілдік мақсаттар:

Пәнге тән лексика мен терминология:

Қарама-қарсы сөздер: Астында- үстінде, күн- түн, ыстық- суық. Отбасы мүшелері: ата, әже, әке, шеше, аға, әпке, сіңлі, қарындас, іні т.б.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Талқыланатын мәселелер:

-Мәтін не туралы?

-Үйде тамақ дайындайтын кім екен?

-Отбасы мүшелеріне кімдер жатады?

Ққ дыбыс мен әрпін біледі. Оқушылар буындап оқиды, отбасы мүшелерін айтып береді, сөздерінің мағынасын ұғады.

Құндылықтарды дарыту:

Құрмет, ашықтық, ынтымақтастық, жауапкершілік, өмір бойы білім алу.

Отбасының, достарының алдындағы жауапкершіліке тәрбиелеу. Ұжымда бірлесе жұмыс жасауға баулу. Адалдық қағидаларын қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

Математика, дүниетану, музыка

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Бастапқы білім

Отбасымен таныс, отбасы мүшелерін біледі.Қарама-қарсы сөздерді табады.   

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

 

 

Ширату:

Кел, балалар, оқылық! Ы.Алтынсарин

 

Топқа бөліну:  «Буын», «Сөз», «Сөйлем» үш  топқа бөлінеді.

Ой қозғау

-Әріп дегеніміз не?

-Дыбыстар нешеге бөлінеді?

-Дауысты дыбыстар қалай айтылады?

-Дауыссыз дыбыстар қалай айтылады?

-Балалар дыбыстардан не құраймыз?

-Буын.

-Буыннан не құраймыз?

-Сөз.

-Сөзден не құраймыз?

-Сөйлем.

Ал,балалар! Біз өткен сабақта қай дыбыстың таңбасын жазып үйрендік?

-Қ дыбысы

-Қ дыбысы қандай дыбыс?

-Дауыссыз.

 

1топ:  Буын айтады

2 топ: Буынға сөз айтады

3 топ: Сөзге сөйлем құрайды.

 

ҚБ - Мұғалімнің ауызша кері байланысы арқылы: Жарайсың! Бәрекелді! Өте жақсы!

Суреттер:

Ы.Алтынса

рин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ

тың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

   Оқулықпен жұмыс.

Тапсырма

Оқылым

(Т) Топтық жұмыс:

Бағалау критерийі: Білім алушы

  • Сөздерді буындап оқиды;
  • Сөздердің мағынасын ашады;
  • Сөздерге сөйлемдер құрайды.

Қа-ла    қа-ра        қа-ла       тақ-та

қо-ла    қо-ра        қо-нақ     тақ-та

а-сық   қар-мақ    тал-қан   Қа-нат

 

-Дескриптор: Білім алушы

  • Сөздерді буындап оқиды, сөздердің мазмұнын айта алады;
  • Сөздерге сөйлем құрай алады.

ҚБ - «Бармақ» арқылы топтар  бір-бірін бағалайды.

 

2

(Ұ) Ұжымдық жұмыс:

Бағалау критерийі: Білім алушы

  • Жаңылтпашты жатқа айтады.

Тапсырма

  Жаңылтпашты жатқа айту

 Қойбағар тойға бармай, қойға барды,

 Тойбағар қойға бармай, тойға барды.
Дескриптор: Білім алушы

  • Жаңылтпашты жатқа айтады.

ҚБ – Мұғалімнің ауызша кері байланысы

                                                                          

3

  Оқулықпен жұмыс.

Тапсырма

Оқылым

(Ұ) Ұжымдық жұмыс:

Бағалау критерийі: Білім алушы

  • Сөздерді буынға немесе тұтас оқиды;
  • Түсінгендерін баяндайды.

      Анам ас әзірледі. Ол, қасық, шанышқы алды. Мен атамды тамаққа шақырдым. Қуырдақ жедік. Артынан ыстық шай әкелінді.

 

-Дескриптор: Білім алушы

  • Сөздерді буынға немесе тұтас оқи алады;
  • Түсінгендерін баяндай біледі.

ҚБ – Мұғалімнің ауызша кері байланысы «Смайлик» арқылы  бағалайды.

 

4

Жазылым. Дәптермен жұмыс: 35 бет

(Ө) Өзіндік жұмыс

Тапсырма:

-Дәптер бетіндегі Ққ әрпін жазады

-Қария, қасық, аққу сөздеріне тиісті әріпті табады, жазады

ҚҚҚҚҚҚҚқққққққққ                                                      

 

ҚБ - «Оң қолым, сол қолым» жұп бір-бірін дәптерге смайлик жапсыру арқылы бағалайды.

 

5

(Т) Топтық жұмыс:

«Кэрролл» диаграммасына салу

(Әр топ берілген суреттерін жапсырады.)

 

Қ дыбысы бар

Қ дыбысы жоқ

ауыр

Қарбыз, қонжық, қошақан

Түйе, сөмке, үстел

жеңіл

Қалпақ, қалам, қолшатыр

Дәптер, көйлек, гүл

 

ҚБ - Мұғалімнің ауызша кері байланысы.

 

6

Жазылым. Дәптермен жұмыс

(Ж) Жеке жұмыс

Сөздік диктант

Тапсырма:

-Айтылған сөздер мен сөйлемдерді жазады

 Мата, қала, мысық, Қанат, маса.

 

Қуат қармақ алды. Қанат алма ал. Қасым алтыда.

 

ҚБ -  Мұғалімнің ауызша кері байланысы.

 

 

 

Сауат ашу оқулығы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

 

 

 

 

 

 

 

(Т) Топтық жұмыс

Бағалау критерийі: Білім алушы

  • Суретте Қ дыбысына байланысты не бейнеленгенін анықтайды;
  • Сөйлемдер құрайды.

Суретте көрсетілген заттарды ата.

Сөйлемдер құра.

 

Дескриптор: Білім алушы

  • Қ дыбысы бар сөздерді атайды;
  • Сөйлем құрастыра біледі.

ҚБ – Бармақ  арқылы бағалайды.

Суретпен жұмыс

3 топ сюжетті суреттер беріледі. Сөйлем құрайды.

Тапсырма: Әр оқушы өз отбасы туралы айтып береді.

Менің отбасым

          Менің отбасымда бес адам бар. Анам, әкем және екі сіңілім. Мен өз отбасымды жақсы көремін. Біз отбасымызда тату-тәтті тұрамыз.

 

Кері байланыс

«Еркін микрофон» әдісі

-Бүгінгі сабақта не ұнады?

-Қай тапсырма қызықты болды?

-Қ дыбысы бар сөздер ойла.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау тапсырмалары арқылы оқушылардың  деңгейін анықтау мақсатында төмендегідей тапсырмалар ұсынылды:

 

А-Суреттен Қ дыбысы бар сөздер табады.

С-Сюжетті суретке сөйлем құрайды.

Оқушылардың материалды меңгеру

деңгейін анықтау мақсатында қолданылған ҚБ әдістері:

 

 

 

 

Мұғалімнің ауызша кері байланысы

«Бағдаршам»

 «Аялдама»

«Оң қолым, сол қолым»

«Түрлі фишкалар»

 

 

Денсаулық және қауіпсіздік

Техникасы

ның сақталуы

 

Интербелсен

ді  тақтаны шамадан тыс пайдаланбау, партада отыру ережесін еске салу. Саусақ моторикасын дамыту.

 

 

 

0 пікірлер

Пікір қалдыру

Есім:*
E-Mail:
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
    heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
    winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
    worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
    expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
    disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
    joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
    sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
    neutral_faceno_mouthinnocent
Кодты еңгізіңіз: *
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив