Су – тіршілік көзі

Батыс Қазақстан облысы

Орал қаласы

№28 жаратылыстану-математика бағытындағы мектеп-лицейі

Бексұлтанова Айымгүл Жұмақанқызы

Сабақтың тақырыбы: Су – тіршілік көзі

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

5-бөлім: Су-тіршілік көзі

 

Мектеп:

«№28 жаратылыстану-математика бағытындағы мектеп-лицейі»

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Бексұлтанова Айымгүл Жұмақанқызы

 

Сынып: 5

 

Сабақтың тақырыбы

Сырдың сұлу өзені

Осы сабақ арқылы

жүзеге асатын оқу

мақсаттары

Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау; (5Т1);  шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына жоспар құру, соған сүйеніп баяндау; (5А4);

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Өлеңді мәнерлеп оқиды, тірек сөздер арқылы тақырыпты болжайды, жоспар құрып, соған сүйеніп баяндайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Мәтіндегі  негізгі ойды анықтайды.

Кейбір оқушылар орындай алады: Өзен, көлдер жайлы қосымша ақпарат бере алады.

Бағалау критерийлері

Ø  Тақырыпқа болжау жасайды, жоспар құрады;

Ø  Диалогке  қатысады;

Ø  Өз пікірлерін білдіреді;

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: диалогке қатысады, топтық жұмысты орындайды, жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрайды.

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Әлдилеу, жырлау, ел анасы, құшақ, жасару, ақ шаш түспеу, қол жетпеу, қайрат, тең болу

Талқылауға арналған сұрақтар:

1.Әбділда Тәжібаев туралы не білесіңдер?

2.Ақынның қандай шығармалары бар?

3.Туған жер туралы ақын-жазушылардың қандай шығармаларын білесіңдер?

Құндылықтарға баулу

Өмір ойы білім алу, туған жерге, елге деген құрмет

Пəнаралық байланыс

Жаратылыстану

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Тірек сөздер мен иллюстарциялар арқылы тақырыпты болжай алады. Қазақстан көлдері туралы біледі.

     

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

 5 мин

«Мозайка» әдісі бойынша суреттерді құрастырып,

3 топқа бөлінеді.

 

 

-Бұл суреттер туралы не айта аласыңдар?

-Сырдария өзені туралы не білесіңдер?

 

Оқу мақсаты және бағалау критерийлері хабарланады.

Балқаш, Арал, Сырдария өзенінің  суреті

Сабақтың ортасы

 30 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

Тыңдалым және оқылым  алдындағы тапсырма

4-тапсырма Ж

Аудиожазбадан  Әбділда Тәжібаевтың  «Сырдария» өлеңі тыңдатылады.

 

 

 

 

1.Сөздікпен жұмыс 

А) жаңа сөздермен таныстыру, аудармасын айту, оқушыларға қайталату;

Ә) төл дыбыстарды тапқызу; сөз тіркестерін құрау;

Дескриптор:

1.      Аудиожазбаны тыңдай отырып, өлеңнің мазмұнын түсінеді.

2.      Жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрайды.

 

Саралау жұмысы: Сөз мағынасын ажырата алмаған оқушыға түсіндірме сөздік ұсынамын.

 

ҚБ  «Жұлдызша» арқылы бағалау

 

Тыңдалым және айтылым кезіндегі тапсырма

5-тапсырма ЖЖ

Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіру.

Өлең мазмұнына жұптасып жоспар құрайды, жұп құрамын ауытырып, жоспарға сүйеніп, өлеңді қара сөзбен баяндайды.

 

Дескриптор:

1.Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіреді.

2. Өлеңге  жоспар құрады,  жоспар бойынша мазмұндайды.

 

Саралау жұмысы: Сәйкестендіру тапсырмасын оқулықтан,өлең жолдарынан табуды  ұсынамын.

 

ҚБ «Мадақтау»

Тыңдалым және айтылымнан кейінгі тапсырма

 

3-тапсырма. ТЖ

І топ  Сырдария өзені постер қорғау

ІІ топ  Өзен, су, туған жер туралы мақал - мәтел, ырым - тыйым сөздер

ІІІ топ “Су – тіршілік көзі”  ойтолғау, шағын шығарма

 

Дескриптор:

1.Сырдария өзені туралы мәліметтерді жазып, қорғайды.

2.Мақал-мәтелдер мен  тыйым сөздерді айтады.

3.Су-тіршілік көзі» тақырыбында ойтолғайды.

 

Саралау жұмысы: «Маршруттық карта» ұсынамын.

ҚБ «Отшашу» әдісі

 

Аудиожазба,  Ә.Тәжібаев-тың  портреті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Түсіндірме сөздік

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

 

10 мин

 10-тапсырма  СЖ

«Орамал тастамақ» әдісі бойынша

 

 

Мұғалім аралап жүріп бір оқушыға орамал тастайды. Сол оқушы мұғалімнің сұрақтарына  Қазақстанның географиялық картасын пайдаланып жауап беруі тиіс. Жауап бере алмаса келесі ойыншыға орамал тасталады. Сұрақтарға дұрыс әрі тез жауап берген бала жеңімпаз атанады.

 

Дескриптор: 

1.Қазақстанның географиялық картасынан өзен, көлдерді таба алады.

2.Өзен, көлдер жайлы қысқаша мағлұмат бере алады.

Саралау жұмысы: «Атамекен» энциклопедиясынан деректер оқуды ұсынамын.

ҚБ «Бас бармақ» әдісі

Оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне кері ораламын.

Кері байланыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

карта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 пікірлер

Пікір қалдыру

Есім:*
E-Mail:
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
    heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
    winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
    worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
    expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
    disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
    joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
    sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
    neutral_faceno_mouthinnocent
Кодты еңгізіңіз: *
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив