Жаңа түрлердің түзілу.

Мерзімі : ___________

Сыныбы: ___________

Сабақ тақырыбы: § Жаңа түрлердің түзілу.

Сабақ мақсаты: Жаңа түрлердің түзілу. туралы түсінікқалыптастыру.

Сабақ міндеті: 

  • оқушыларға тақрыпты өз бетінше оқып талқылауға, білім алуға көмектесу;
  • оқушылардың жеке тұлға ретінде қалыптасуы үшін өз ойларын топта және көпшілік ортада жеткізе алуға үйрету;
  • Оқушыларды топтық жұмыс барысындағы ережелерді сақтауға үйрете отырып, өзін-өзі мәдениеттілікке, тәрбиелікке бағыттауға орта құру.

Қолданатын модульдер :

  • Оқыту мен окудағы жаңа әдіс- тәсілдер.
  • Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
  • Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
  • Оқыту мен оқу ақпараттық –коммуникациялық технологиялар (АКТ) пайдалану
  • Оқытуды басқару және көшбасшылық

Стратегиялық іс-әрекет:

Психологиялық дайындық,  «Веер»  Мағынаны ажырату

Күтілетін нәтиже  Жаңа түрлердің түзілу туралы   түсінік және білім қалыптасады.

 

 

 

 

Сабақ кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Әдіс-тәсіл

Дер

Дерек көздер

Кіріспе

15 мин

Білу

1.Оқушылармен сәлемдеседі.

Шаттық шеңбер

Топқа бөлемін.

Әр топ парталарына өз атауларын қоямын.

3.Үй тапсырмасы:  «Веер»,

 

Мұғаліммен сәлемдеседі.

Бір-біріне қуаныш сыйлайтын тілектер айту. Бір екі үш төрт деп санау арқылы  4 топқа  бөліну.

Сұрақ түзеді, жауап жазады тексереді және топбасшылары бағалайды.

 

 

 

«Веер»,

А4 қағаздары

Ережелер жазылған қағаздар

 

 

Жаңа

сабақтың танысты

рылымы

5 мин

Жаңа  сабақты қолдану

20  мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Түсіну, Талдау

«Мағынаны ажырату»

«ДЖИГСО» әдісі. Плакаттар, түрлі-түсті қаламсаптар таратады

Жана түрдщ түзілуше әр түрлі жагдайлар эсер ететішн мысалмен дөлелдейік: туыстык жагынан жакын организмдер физикалык кедер-гілерден (теңіз, тау жоталары, шел, өзен, мүздыктар жөне т.б.) географиялык окшаулануға үшырайды. Таулы аймактарда жеке төбелер (тау жоталары) алкаптардын арасын бөліп түратындыктан

 

 

Зв-cypet. Түр түзілу: 1 — бастапкы түр; 2 — екі түр тармағы; 3 — жаңа екі түр

67алқаптарға қарағанда таулы жерлерде өр түрлі түрлер көбірек болады. Мысалы, АҚШ-тың таулы аймағының батыс бөлігінде қояндардың 23 түрі мен түр тармағы кездеседі. Жазық жерлерінде (шығыс, батыс) тек 8 түрі ғана бар. Бір-біріне жакын орналасқанымен арасьш тау жоталары бөліп, мөңгі кар басып жататындыктан ол жерде өсімдіктер мен жануарлардың тек сол жерге төн түрлері бар. Географиялык. оқшаулану (алшактык) бүзылған жағдайда бөлініп кеткен түрлер косылып, шағылысуы мүмкін. Тек генетикалык. алшадтығы болмауы керек.

•   Популяция-түрлік денхей, Түр критерийлері. Түр түзілу.

1.                            Түр түзілу — микроэволюцияның нөтижесі.

2.                          Түр — өзара шағылыса алатын немесе шағылысуға кдбілетті популядиядан түрады.

3.                         Түр — органикалык дүниенін акиқат тіршілік ететін, генетика-лык жағынан бөлінбейтін өлшемі бірлігі.

4.                        Түр критерийлерін бір-бірімен байланыста колданғанда ғана өр түрді бір-бірінен ажыратып, тольщ сипаттап аныктауға болады.

5.                         Жаңа түр — бір полуляциядан немесе бір-бірімен шектесіп жаткан популяциялар тобынан пайда болады.

 

1-Қадам мәтінді қанша топқа  сонша бөлікке  бөлінеді

2-Жанұяның әр  мүшесіне тапсырма беріледі сабақ соңында  әр  жанұя мүшесі мәтінді толығымен біліп шығару  керек, сондықтан әр бөлікті оқитын топ мүшесі үлкен жауапкершілікпен  өз бөлігін оқуы керек, себебі ол өз ұяластарына оқығаның  жеткізе алмаса, мәтін толық меңгерілмей қалады.

Басқа топтарға барып өз оқыған мәтінді айтып түсіндіреді. Постер қорғау

«ДЖИГСО» әдісі

 

А4 қағаздар

Стикер

плакаттар

Қорытынды

5 мин

 

Формативтік және суммативті бағалау

Инсерт –стратегиясы

Нені үйрендің? Нені үйренгім келеді?Не қызық болды? Не қызық болмады?

Үй тапсырмасы

 

Сабақ барысында берілген балдарды  жинақтап топбасшылары мұғалімге алып келіп саралайды бағалайды

 

 

§  Жаңа түрлердің түзілу.

 

Инсерт

стратегиясы

 

Стикерлер

           

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

0 пікірлер

Пікір қалдыру