7-сынып. Қазақ тілі. Қазақ тілі және технологиялар

 

Сынып, пән,  мұғалім

 7-сынып.      Қазақ  тілі                Тулеуова  Бибигул

Тақырыбы

Қазақ  тілі және технологиялар. Етістіктің райлары

 Осы сабақта  қол жеткізіле тін оқу мақсат тары

 7.1.5.1 проблемалық  сұрақтарға тыңдалған     мәтіннен  

             деректер  келтіре отырып,   дәлелді  жауап беру, өз  

             жауабын  өзгенің жауабымен  салыстыру, талқылау.

7.4.4.1 етістіктің есімше, көсемше, шақ, рай     түрлерін  

            тілдесім барысында қолдану.

Сабақтың  мақсаты

 

Барлығы: проблемалық сұрақты талқылауға қатысады; етістіктің шақ, райларын тілдесім  барысында қолданады.

Көбі:   проблемалық сұрақтарға  дәлелді жауап береді.етістіктің шақ, рай түрлерін ажыратады.

Кейбірі:  проблемалық  сұраққа  жауап беруде өз жауабын өзгенің жауабымен салыстырып, дұрысын таңдайды.

Етістіктің  шақ, рай түрлерін  түсіндіре алады.

Күтілетін нәтиже

Ақпараттық технологиялар мен тілдің  қатынасын  түсінеді.

Сабақтың  түрі

Білімді жүйелеу сабағы

Қажетті құрал-жабдықтар

Интерактивті  тақта, парақтар, оқулық

 Оқыту  әдістері

«Фишбоун», «Семантикалық кесте», «Жеке әңгіме» «Шығу парағы»

 Дереккөздері

Интернет материалдары, оқулық, оқу бағдарламасы

Жоспары

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

 

Оқушыларға психология лық  ахуал туғызу

1 мин

Қазақ  тілі – бұл ...

Тілге қатысты анықтамалар  айта отырып, ана тіліне  деген сүйіспеншілік, мақтаныш сезімдері  қалыптасады.

 Өткен сабақты тексеру

 3  мин

Сұрақ-жауап. Оқушы есімі жазылған  таяқшаларды суырып, тақтадағы сұрақтарға жауап алады.

1.      Етістік дегеніміз не?

2.      Етістіктің  қандай ерекше түрлері бар?

3.      Етістіктің шақтары туралы не білесің?

4.      Етістіктің  райлары деген не?

 

 

 

Сұраққа  жауап береді,  мысалдар келтіреді.

І. Қызығушылық ты ояту

1  мин

Тақтадағы гаджеттердің атауын тапқызады.

Қызметін  түсіндіреді..

Тілмен  байланысын  анықтауға жетелейді.

Сұрақтар:

-Бұл қандай гаджет?

-Оны не мақсатта пайдаланады?

-Ерекшелігі неде?

 

Интерактивті тақтадағы  гаджеттердің  атын  атайды,  қызметін  анықтайды.

ІІ.Мағынаны тану

 

25     мин

 

1.Тыңдалым алды тапсырма.

-Гаджеттердің  жұмыс жүйесі  қалай аталады?

2. Тыңдалым тапсырмасы. Мәтінді  мұқият тыңдайды. Керекті деректерді  түртіп алады.

3. Проблемалық сұраққа жауап беру.  

Проблемалық сұрақ:
Латын  әліпбиіне көшудің   мемлекеттік тілдің өміршеңдігіне  қандай әсері бар?

«Фишбоун» әдісі Т

Бағалау. Мұғалімнің  бағалауы.

Мұғалім  смайлик арқылы  бағалайды.

4.Семантикалық кестемен жұмысты ұйымдастырады. Ж

Бағалау.ЖЖ. Бірін-бірі бағалау.

Тақтадан көрсетіледі.

Технологиялар деп аталатындығын  табады.

 

Тыңдалым. Мәтінді  мұқият тыңдайды.

 https://www.youtube.com/watch?v=Gj9Bah0VzG8

 

Себептер мен  дәлелдерді келтіре отырып  топта талқылайды, жазбаша жауап береді, қорғайды.

 

 

Етістіктерді түрлеріне  қарай ажыратады.  

ІІІ.   Бағалау

6-7 мин

«Жеке әңгіме» техникасы

 

«Бүгін мен...» деп бастап  өзінің жетістіктерін  айтады.

7.1.5.1

7.4.4.1

1.Проблемалық сұрақты талқылауға қатыстым

 

Етістіктің шақ, райларын тұлғаларын тілдесім  барысында қолдандым

2. Проблемалық сұрақтарға  дәлелді жауап бердім

Етістіктің шақ, рай түрлерін ажыраттым.

3.Проблемалық  сұраққа  жауап беруде өз жауабымды өзгенің жауабымен салыстырып, дұрысын таңдадым.

Етістіктің  шақ, рай түрлерінің жасалуын меңгердім.

 

 

Мұғалімнің  қорытынды  бағалауы  жүреді

 ІV. Үйге тапсырма

1 мин

6-тапсырма. 115-бет.

 

 

 VI.Ойтаразы

    2-3 мин

 

 «Шығу парағы»

 Не қиын болды?

Не қызықты болды?

Кім үздік болды?

Тәсіл бойынша гаджеттерді  пайдаланып, сұрақтарға жауап жазады. (қағаз нұсқасы да таратылады)

 

 

 

 


Сабақтың  презентациясын жүктеу  үшін басыңыз: 

http://rahman12.ucoz.com/publ/7_synyp_aza_tili_aza_tili_zh_ne_tekhnologijalar/1-1-0-28

0 пікірлер

Пікір қалдыру