Генетиканың қысқаша даму тарихы. Белгілердің Г. М. Мендель ашқан тұқым қуалау заңдылықтары.

 

Қ Р педагог кадрларының біліктілігін арттырудың деңгейлі бағдарламалар арасында екінші (негізгі) деңгейлі Алматы қаласы  Қ.А.Яссауи атындағы    №123 мектеп гимназиясы      мұғалімі:    Жунисбаева  Айсулу  Жапарбековна

 

Қысқа мерзімді жоспарлау

 

 

Күні:

Пәні: Биология

Сынып: 9

Сабақтың тақырыбы

Генетиканың қысқаша даму тарихы. Белгілердің Г. М. Мендель ашқан тұқым қуалау заңдылықтары. Тұқымқуалаушылықты зерттеудің гибриодологиялық әдісі. Моногибридтік шағылыстыру. Бірінші ұрпақтың біркелкілігі. №4 практикалық жұмыс. Қарапайым генетикалық есептер шығару.

Сабақтың мақсаты

.Генетика ғылымының пайда болуы және дамуы туралы білім беру,   ғылымның биология заңдылықтарын және ғылымның нені зерттейтіндігі туралы түсінік қалыптастыра отырып Г. Мендельдің гибридиологиялық әдісі жайлы тереңірек сипаттау.

СТО технологиялары арқылы жаңа  сабақтың тақырыбын меңгерту, өз-өдерін бағалауға  дағдыландыру.                                  

Оқытудың нәтижелері

Тапсырмаларды орындай  отырып, жаңа сабақтың мазмұнымен танысады.

Сабақтың  түрі

Жаңа білімді қалыптастыру

Сабақтың әдісі

Ұжымдық, топтық, жеке

Пәнаралық байланыс

Селекция, ботаника

Негізгі дерек-көздер

Плакаттар ,маркер, стикерлер, интербелсенді  тақта,электронды оқулық, кеспе қағаздар.

Модульдің кіріктірілуі

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқыту үшін бағалау және оқудағы үшін бағалау, Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды оқыту

                                                   

                                        Сабақтың барысы

 

Сабақ бөлімінің кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Күтілетін нәтиже

1кезең

Кіріспе

 

 

2-3 мин

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі: Қолайлы психологиялық көңіл-күй қалыптастыру.

«Шаттық шеңберін» құрып, бір-бірлеріне бүгінгі күнге сәттілік тілейді.

Ынтымақтастық атмосферасы

қалыптасады.

 

2 кезең

Үй тапсырма

сын тексеру

 

 

5-6мин

«Миға шабуыл» әдісі бойынша өткен тақырыптар  бойынша берілген тапсырманың аясында сұрау.

Оқушылар дайындап келген сұрақтарды өзінің таңдаған оқушысына қою арқылы жауап алу.

Сұрақтарға жауап беру арқылы өткен материалды еске түсіреді. Жадыларын дамытады.

 

3 кезең

Жаңа сабақ

 

 

Білу

1-2 мин

 

 

3 мин

1.Сабақтың барысымен таныстыру (тақырыбы, мақсаты, бағалау парағы)

2.Электронды оқулықпен қысқаша түсінік қал-у

Дәптерлеріне жазу.

 

 

Назар аудару

Еске сақтау,

4 кезең

1 мин

Топқа бөлу: «Өзіммен-өзім » стратегиясы

 (жаңа сабаққа байланысты белгілер)

Р ,Г, Ғ, Х

 

Сынып жасырын әріптерді алып

төртке бөлініп өз тобын құрайды

 

Топпен жұмыс жасауға дағдыланады.

 

 

5 кезең

Тапсырмалармен жұмыс

Түсіну

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Талдау

10мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Әр топ 2 минуттан 8 мин.

1)Жаңа тақырыпқа оқулықты пайдалана отырып  «Ой қозғау» әдісін пайдаланып «Суреттеу» стратегиясы бойынша топтық жұмыс жасату. 1топқа;

1865ж,

Д.Фриз,

К Корренс ,Э.Чермак,

ГЕНЕТИКА,

тұқымқуалауш-қ ,заңдылықтары,

ген-а қалыптасты,

1900 ж.

 Уильям Бэтсон,

1906ж.  2 қасиет

тұқымқуалауш-қ,

өзгергіштік,

 жаңа белгі,

 өз белгісі мен қасиеттерін сақтауы.

2топқа;

орган-ң кез-келген белгісі,

факторлар,

ата-аналарынан,

ұрпақтарына,

гаметалар,

ген,

В.Л.Иогансен,

Хромасомаларда,

жұп гендер,

аллельді гендер,

дене жасушасында, хромосомалар,

гомологты,

 доминантты,

 рецессивті,

АА , аа,

Генотип,

Фенотип,

 Гетерозиготалы,

Гомозиготалы,

Аа, Сс,

Р  ,   Х   ,  Г,     Ғ1

3топқа;

гибридиология-қ әдіс,

Мендель

бұршақ өсімдігі

өздігінен тозаңданады

22

7

әдістің ерекшелігі..

4топқа;

Мендель

бірінші заңы

моногибридтті заңы

тұқымдар

сара        Ғ1

жасыл жұп белгі

доминантты

рецессивті

Мәтінмен танысу, бірлесіп талдау және «Кеспе сөздерден  тірек сызба құрастыру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2) Дайын жұмыстарын қорғау

Сыни ойлау дағдылары қалыптасады.

Топтасып жұмыс істеуге дағдыланады.

Бір-бірлерінің пікірін  тыңдауға үйренеді. Сенімді дәлелдер ұсынады және жылдамдыққа үйренеді.

Жаңа сабақты игеруі

Қолдану

5 мин

«Құндылықтарды анықтау» стратегиясын қолданып практикалық жұмыстың дұрыс және қате жазылған парақтарды топқа таратып, дұрысын тапқызып, дәлелдету.

1есеп; дұрысы

Р        АА   х    аа

     + 

Г    А       А    а    а

 

Ғ1    Аа  Аа  Аа  Аа

2есеп; қатесі

 

Р        АА   х    аа

     + 

Г    А       А    а    а

 

Ғ1    АА АА  Аа  Аа

 

3 есеп;

С

Ж

 


Р                   Х    

     

С

С

С

С

 


Ғ1

1.Будандастырудың түрі қандай?

2.Тұқымының түсіне қарай белгілері қандай?

3.Мендельдің қандай заңына сәйкес?

 

Дәптерге алған білімдерін қолданып, практикалық жұмыстардың  дұрысын тауып жазады.

Тапсырманың құндылығын анықтайды.

6 кезең

 

Жинақтау

 

Түйінді идеялар

 

7 мин

Сабақты қорытындылау:

1.Не білдің?

2.Қандай жаңа терминдермен таныстың?

3.Табиғаттағы маңызы қандай?

 

 

 

Бүгінгі сабақтан алған білімін пайдаланады.

Оқушы тақырып бойынша оқуын білімін  толықтырады,өз   алдына   мақсат қойюды үйренеді,

алынған нәтижелерді қадағалайды.

Бүгінгі сабақтың теориясымен танысады,жаңа терминдерді біледі, биологиялық маңыздылығын түсінеді.

 

 

 

 

Бағалау

 

 

 

2 мин

Рефлексия: Түрлі-түсті стикерлерге сабақтан алған әсерлерін жазып шығады. Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?

Не

білдім?

Не ұнады?

Сабақтан алған әсерім?

 

 

 

       

Оқушылар өздерінің ойларын стикерге жазып парақшалары іледі.

Өз пікірлерін білдіреді.

2 мин

Бағалау: Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, сыныптасын бағалату.

Оқушылар бір-бірін бағалайды.

Бағалау критерийлерін құра алады. Әділ бағалауға  үйренеді.

1 мин

Үйге тапсырма беру:

§22. Сұрақ құрастыру. Қосымша мәліметтермен ақпарат алу.

Күнделікке жазады

Үй тапсырмасын жазып алады.

 

 

 

Бағалау парағы:

 

Оқушы

аты жөні

Үй тапсырмасы

 

Жаңа сабақ

№4 прак-қ жұмыс

Қорытынды баға

 

Сұрақ қою

Сұраққа жауап беру

 

Топтық жұмыс

қорғау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 пікірлер

Пікір қалдыру

Есім:*
E-Mail:
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
    heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
    winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
    worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
    expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
    disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
    joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
    sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
    neutral_faceno_mouthinnocent
Кодты еңгізіңіз: *
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив