септеулік шылау

Пән: Қазақ тілі

Мектеп: Ә. Тәжібаев атындағы № 36 мектеп - лицейі

Күні: 29.11.2016 жыл

Мұғалім: Серікбаева Ақмарал Серікбайқызы

Сынып: 5 «Б»

Оқушылар саны: 11

Келмегендер:_____

Сабақтың тақырыбы:

Туған өлкем. Септеулік шылау

 

Сабақтың мақсаты:

А) білімділік:

Оқушыларға  сөз табының бірі «шылау»  туралы толық мәлімет беру, тақырып бойынша білімдерін жүйеге келтіріп пысықтау, тиянақтау, грамматикалық ұғымдарды сауатты әрі дұрыс қолдану дағдыларын қалыптастыру

Ә) тәрбиелік:

Оқушылардың туған жерге, Отанға деген сүйіспеншіліктерін арттыру, жинақылыққа, сауаттылыққа тәрбиелеу

Б) дамытушылық:

Оқушылардың  қисынды ойлау және есте сақтау, көру қабілеттерін дамыту, сауатты жазуға, қазақ тілінде әңгімелесуге, ауызекі сөйлеуге дағдыландыру, ой-өрісін кеңейту

Күтілетін нәтиже:

1.       «Шылау» жайлы толық мағлұмат алу

2.      Грамматикалық ұғымдарды дұрыс қолдана алу

3.      Талдау барысын тиісті әдіске сәйкес жүйелі және нақты орындау

4.      Шылау  түрлерін бір-бірінен ажыра алу

Сабақтың типі:

Жаңа білімді игерту

Сабақтың түрі:

аралас сабақ

Сабақтың әдісі:

 «денотрафты граф»,  «кір жасятын жіп», суреттеу, әңгімелесу, «бартер,

Көрнекілігі:

суреттер, таратпалар, плакаттар, аудиожазба

Пәнаралық байланыс:

 Орыс тілі,  география, бейнелеу өнері

 

                                                                                     Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі:

1. Оқушылармен сәлемдесу

2. Сыныпты түгендеу

3. Оқушыларды психологиялық дайындау

4. Топқа бөлу

5. Қызығушылықтарын оятып, назарларын сабаққа аудару

6. Ой шақыру

 

Сәлемдесу:        Үлкенге де сіз

                            Кішіге де сіз

                           Сәлем бердік бәріңізге

                           Құрметпенен біз

Топқа бөлу:

 

 

                     І Топ                                                         ІІ топ                           

       
       

 

 

 

 


Әріптерді жинастыру арқылы топқа бөліну

Алдыңғы тақырып:

 

«Кір жаятын жіп» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау әр топ оқушылары ілініп тұрған сұрақтарға жауап береді.

Негізгі бөлім:

Музыка ойналып тұрады.Оқушылар назарына ой шақыру мақсатында  «Туған жер»  тақырыбында ребус көрсетіледі. Оқушылар ойы сұралады. Шылау туралы толық мәлімет беріледі.  

 

1-тапсырма. «Сиқырлы сандықша» тапсырмасы

І топ – плакатқа «Туған өлке» сөз тіркесінің мағынасын ашу

ІІ топ – плакатқа туған жер тақырыбында сурет салу

2 – тапсырма.  Сөздікпен жұмыс

(полиглот ойыны арқылы орындату.  Екі топқа да ортақ тапсырма. 1- септік жұмысы, 2- математикалық түрде дыбыстық талдау жасау )

І топ -  септікке –дән; фонетикалық талдау – күміс

ІІ топ – септікке –нұр; фонетикалық талдау – еркін

 

3-тапсырма.  Сызбаны толықтырыңыз

І топ – атау және барыс септікте тұрған шылауларға сөйлем құрайды

ІІ топ – шығыс және көмектес септікте тұрған сөздерге сөйлем құрайды

 

4-тапсырма.  Мәтінге морфологиялық талдау жасау

І топ – 1. Біздің еліміз – бай әрі қуатты ел.

              2.  барлық халықтар еркін өмір сүреді

 

ІІ топ -  1. Қазақстан – ең ірі астықты мемлекеттердің бірі.

              2. Қазақстанның әдемі жерлері көп.

 

4-тапсырма.  «Денатрафты граф» әдісі арқылы. Бұл кезде барлық топ оқушыларына ортақ туған жер тақырыбында музыка қойылады. Оқушылар соған сәйкес көп нүктенің орнына тиісті жалғау түрлерін қояды.

   

Сабақты бекіту:

5 саусақ әдісі арқылы сабақты бекіту және екі топқа екі түрлі сұрақ қою.

І топқа – туған жерлеріңіз бай болу үшін не істер едіңіздер?

ІІ топқа – егер сіз болашақта әкім болсаңыздар туған жерлеріңіз үшін не істер едіңіздер?

Үйге тапсырма беру:

78- бет, 1- тапсырма. Өлеңді мәнерлеп жаттап келу

Бағалау:

1.      «Жүректен жүрекке»  әдісі арқылы топ оқушылары бағаланады.

2.      Бағалау парағы арқылы өзім жекелеген оқушыларды бағалаймын.

Пән: Қазақ тілі

Мектеп: Ә. Тәжібаев атындағы № 36 мектеп - лицейі

Күні: 29.11.2016 жыл

Мұғалім: Серікбаева Ақмарал Серікбайқызы

Сынып: 5 «Б»

Оқушылар саны: 11

Келмегендер:_____

Сабақтың тақырыбы:

Туған өлкем. Септеулік шылау

 

Сабақтың мақсаты:

А) білімділік:

Оқушыларға  сөз табының бірі «шылау»  туралы толық мәлімет беру, тақырып бойынша білімдерін жүйеге келтіріп пысықтау, тиянақтау, грамматикалық ұғымдарды сауатты әрі дұрыс қолдану дағдыларын қалыптастыру

Ә) тәрбиелік:

Оқушылардың туған жерге, Отанға деген сүйіспеншіліктерін арттыру, жинақылыққа, сауаттылыққа тәрбиелеу

Б) дамытушылық:

Оқушылардың  қисынды ойлау және есте сақтау, көру қабілеттерін дамыту, сауатты жазуға, қазақ тілінде әңгімелесуге, ауызекі сөйлеуге дағдыландыру, ой-өрісін кеңейту

Күтілетін нәтиже:

1.       «Шылау» жайлы толық мағлұмат алу

2.      Грамматикалық ұғымдарды дұрыс қолдана алу

3.      Талдау барысын тиісті әдіске сәйкес жүйелі және нақты орындау

4.      Шылау  түрлерін бір-бірінен ажыра алу

Сабақтың типі:

Жаңа білімді игерту

Сабақтың түрі:

аралас сабақ

Сабақтың әдісі:

 «денотрафты граф»,  «кір жасятын жіп», суреттеу, әңгімелесу, «бартер,

Көрнекілігі:

суреттер, таратпалар, плакаттар, аудиожазба

Пәнаралық байланыс:

 Орыс тілі,  география, бейнелеу өнері

 

                                                                                     Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі:

1. Оқушылармен сәлемдесу

2. Сыныпты түгендеу

3. Оқушыларды психологиялық дайындау

4. Топқа бөлу

5. Қызығушылықтарын оятып, назарларын сабаққа аудару

6. Ой шақыру

 

Сәлемдесу:        Үлкенге де сіз

                            Кішіге де сіз

                           Сәлем бердік бәріңізге

                           Құрметпенен біз

Топқа бөлу:

 

 

                     І Топ                                                         ІІ топ                           

       
       

 

 

 

 


Әріптерді жинастыру арқылы топқа бөліну

Алдыңғы тақырып:

 

«Кір жаятын жіп» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау әр топ оқушылары ілініп тұрған сұрақтарға жауап береді.

Негізгі бөлім:

Музыка ойналып тұрады.Оқушылар назарына ой шақыру мақсатында  «Туған жер»  тақырыбында ребус көрсетіледі. Оқушылар ойы сұралады. Шылау туралы толық мәлімет беріледі.  

 

1-тапсырма. «Сиқырлы сандықша» тапсырмасы

І топ – плакатқа «Туған өлке» сөз тіркесінің мағынасын ашу

ІІ топ – плакатқа туған жер тақырыбында сурет салу

2 – тапсырма.  Сөздікпен жұмыс

(полиглот ойыны арқылы орындату.  Екі топқа да ортақ тапсырма. 1- септік жұмысы, 2- математикалық түрде дыбыстық талдау жасау )

І топ -  септікке –дән; фонетикалық талдау – күміс

ІІ топ – септікке –нұр; фонетикалық талдау – еркін

 

3-тапсырма.  Сызбаны толықтырыңыз

І топ – атау және барыс септікте тұрған шылауларға сөйлем құрайды

ІІ топ – шығыс және көмектес септікте тұрған сөздерге сөйлем құрайды

 

4-тапсырма.  Мәтінге морфологиялық талдау жасау

І топ – 1. Біздің еліміз – бай әрі қуатты ел.

              2.  барлық халықтар еркін өмір сүреді

 

ІІ топ -  1. Қазақстан – ең ірі астықты мемлекеттердің бірі.

              2. Қазақстанның әдемі жерлері көп.

 

4-тапсырма.  «Денатрафты граф» әдісі арқылы. Бұл кезде барлық топ оқушыларына ортақ туған жер тақырыбында музыка қойылады. Оқушылар соған сәйкес көп нүктенің орнына тиісті жалғау түрлерін қояды.

   

Сабақты бекіту:

5 саусақ әдісі арқылы сабақты бекіту және екі топқа екі түрлі сұрақ қою.

І топқа – туған жерлеріңіз бай болу үшін не істер едіңіздер?

ІІ топқа – егер сіз болашақта әкім болсаңыздар туған жерлеріңіз үшін не істер едіңіздер?

Үйге тапсырма беру:

78- бет, 1- тапсырма. Өлеңді мәнерлеп жаттап келу

Бағалау:

1.      «Жүректен жүрекке»  әдісі арқылы топ оқушылары бағаланады.

2.      Бағалау парағы арқылы өзім жекелеген оқушыларды бағалаймын.

0 пікірлер

Пікір қалдыру

Есім:*
E-Mail:
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
    heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
    winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
    worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
    expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
    disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
    joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
    sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
    neutral_faceno_mouthinnocent
Кодты еңгізіңіз: *
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив