Әдеби тілдің лексикалық нормасы.

Ақмола облысы Көкшетау қаласы

№2 Красный Яр орта мектебі

Даниярова С.А.

                                         

                                           Қысқа мерзімді  жоспар  

Сабақ тақырыбы

Әдеби тілдің лексикалық  нормасы.

Сынып 7 «а»

Күні

Мақсаты

Тілдегі сөздердің жұмсалу аясына қарай  лексикалық  нормасын, жалпы халықтық сипаттағы сөздерді қарастырады,  сөздік құрам және сөздік қорды еске алады.

Негізгі идеялар

Оқушының сөздік қорын кеңейту, тіл тазалығын сақтау, сөйлеу мәдениетін арттыру

Мұғалімнің оқытудағы күтілетін нәтижесі

Оқушылар әдеби тілдің жалпыға ортақ  мағынада жұмсалатынын ұғады, тіл мәдениеттері артады, топтық бірлескен жұмыс нәтижесінде достық, сенім орнайды, жағымды психологиялық ахуал нәтижесінде сабаққа қызығушылықтары артады.

ресурстар

А-4 қағазы, маркерлер, оқулық,  түймедақ суреттері, стикерлер

 

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

 Оқушының іс-әрекеті

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Ұйымдастыру кезеңі

2 мин.,

Психологиялық ахуал орнату, бағалау критерийлерімен таныстыру.

оқушылар түрлі- түсті гүлдер суреті арқылы 2 топқа бөлінеді

Шаттық шеңберін құрады. Бағалау критерийлерімен танысады

Оқытудағы жаңа тәсілдер.

Білу

7 мин

Үй жұмысын тексеру.Өткен сабақтың материалы жаңғыртылады.

Жұп  арасында бағаланады,  бағалау парағына оқушылар бағаларды қояды.

 

 

 

Формативті бағалау

 

Оқу үшін бағалау   және оқуды бағалау.

 

 

 

 

 

Түсіну   10 мин

Әдеби тілдің лексиқалық нормасы сөздердің қолдану аясына  байланысты екеніне көз жеткізу үшін мұғалім оқущыларға өздігінен топ ішінде материалмен танысуға, интерпретация жасауға бағыт береді.

 

 Теориялық материалмен танысып, сызба түрінде қорытынды жасап  ортада постер қорғайды.Топ ішінде өздігінен ережемен танысады.

Өз ойларын айтады.

 

Формативті бағалау.

Жақсы жауап – жасыл шеңбер, орташа жауап-сары шеңбер.

Оқу үшін бағалау   және оқуды бағалау.

Оқытуды басқару және көшбасшылық.

Қолдану  

4 минут

Жаңа материалды қажетті жағдайда  қолдана білуге бағыт береді.Мұғалім дәптерде жазабаша жұмыстың орындалуын қадағалау барысында  оқушының  жаңа материалды қолданылуын ескеріп отырады

Оқушылар жаңа материалды қолданып, тапсырмаларды орындайды.

Игерілген материалды практика жүзінде қолдана біледі.

 

 

Бағалау парақтары арқылы.

Жас ерекшелігіне сай оқыту.

ЖАДА ұйымдастыру.

Топтағы бірлескен жұмыс.АКТ.

Сергіту сәті  

 2 минут

Ауада қимылмен 5 санын жазу(аяқпен, иықпен)

Талдау       

5 минут

Дәйектер мен себептерді  тексереді, жіктейді.

1-топ- диалектизмдерді жазады, қасына лексикалық нормасын

2-топ- лексикалық нормаға жатпайтын дөрекі, жаргон сөздерді жазады. Әдеби тілдің лексикалық нормаға сәйкестігін қарастыра алады, өз пікірлерін айтады.

 

ЖАДА ,  топтық жұмыс.

АКТ.

Жинақтау   7 мин

Өз ойларын жинақтауға, тақырыпты  негіздеуге бағыт береді.

Топ ішінде білімдерін жинақтайды. Әдеби тілдің лексикалық нормасына қай сөздер жатады(1-топқа сұрақ)

Әдеби тілдің лексикалық нормасына қандай сөздер жатпайды?(2-топ)

Сабақта меңгерген жаңашыл  білімді  біртұтасқа жинақтайды.

Бірлескен топтық жұмыс.

Жұптық жұмыс, өзара бағалау.

Бағалау   5 мин

Өз пікірлерін дәлелдеуге, ақпарат бойынша қорытынды жасауға бағыт береді.

Критерийлер бойынша қорытынды жасай алады. Өз ойларын негіздейді.

Екі жұлдыз, бір тілек.

Оқу үшін бағалау   және оқуды бағалау.

Сумативті бағалау.

Рефлексия 2 мин

Оқушылар стикерлерге сабақтан алған әсерін жазып тақтаға іледі

Үй жұмысы

6,5-жатеығулар, теориялық материал

         

 

0 пікірлер

Пікір қалдыру

Есім:*
E-Mail:
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
    heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
    winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
    worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
    expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
    disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
    joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
    sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
    neutral_faceno_mouthinnocent
Кодты еңгізіңіз: *
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив