Қазақ тілі 5-сынып Жануарлар әлемі

Ұзақ мерзімді жоспардың   тарауы: Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі

Мектеп:

«Ыдырыс Көшкінов атындағы орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сәрсенәлі Назгул Жанарқызы

 

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

 

Сабақтың тақырыбы

Жануарлар әлемі

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.4.1.Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау.

 Сабақтың мақсаты

 

Барлық оқушылар орындай алады:

Оқушылар мәтінді тыңдай отырып, тірек сөздерді табады, жетекші сұрақтар бойынша негізгі ойды анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Оқушылар мәтін мазмұнын толық түсінеді, негізгі ойды анықтайтын жетекші сұрақтар қояды.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Оқушылар тірек сөздерді тиімді пайдаланып, мәтіндегі негізгі ойды дәлелдейді.

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар орындай алады:

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

 

 

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

 

Талқылауға арналған сұрақтар:

Жануарлардың табиғатта алатын орны қандай?

Не себепті пілді  ақылды жануар деп ойлайсыз?

Неге құмырсқаларды палуан құмырсқалар дейді?

Ишара:

 

Құндылықтарға баулу

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Оқушылардың жануарлар әлемі туралы білімдері

    Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

Кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

                   

Ресурстар

 

Сабақтың басы

4 мин

 

 

3 мин

(Ұ) 1. Жағымды психолгиялық ахуал қалыптастыру, топқа бөлу

Оқушылар мұғалім ұстап тұрған ленталардан ұстап  бір-біріне жақсы тілектерін айтады. Сол ұстаған ленталардың түсі бойынша топқа бөлініп отырады.

2. Оқу мақсатымен таныстыру:

5.1.4.1Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау.

 

 

Түрлі-түсті лента

Сабақтың ортасы

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 1-тапсырма. (Ө; Ж; Т) «Ойлан, жұптас, пікірлес» интербелсенді тәсілі

Оқушылар мәтінді тыңдайды, мәтіннен тірек сөздерді тауып жазады, жұппен, топпен пікірлесіп талқылайды,  ортақ тізімін жасайды.

(Қ) өзара бағалау. «Екі жұлдыз, бір тілек».

Топтар тірек сөздер бойынша жасаған ортақ тізімдерін алмастырып, қарап, «екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.

 

 

 

2-тапсырма. (Ө) «Оңай және қиын сұрақтар кестесі» интербелсенді тәсілі

Оқушылар тыңдалған мәтін мазмұны бойынша кестенің сол жағына өз түсініктері бойынша оңай сұрақтар, ал оң жағына қиын сұрақтар құрайды.

 

Оңай сұрақтар

Қиын сұрақтар

 

 

 

 

 

(Қ) бағалау. Дескриптор:

- Оңай сұрақтар қоюды біледі;

- Қиын сұрақтар қоюды біледі;

- Мәтінге оңай және қиын сұрақтар қоюды біледі.

 

 

 

 

3-тапсырма.

(Т) «Ақпаратты сүзу»  графикалық органайзер

 

Оқушылар мәтіннен тапқан тірек сөздерінің негізгісі мен қосымшасын анықтайды. Негізгі тірек сөздер сүзгіде қалады, қосымша тірек сөздер сүзгіден өтіп кетеді.

 

 

 

 

 

 

 

 


 (Қ) бағалау. «Сэндвич»  әдісі.

Оқушылар жасаған графикалық органайзерлерін топ арасында сэндвич әдісі арқылы бағалайды.

 

 

4-тапсырма. (Ө; Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма

 

Бөлім:

Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі

Тақырып:

Жануарлар әлемі

 Оқу мақсаты:

5.1.4.1. Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау.

Ойлау дағдыларының деңгейлері:

Білу және түсіну

 

Бағалау критерийлері:

·         Мәтіннің мазмұнын түсінеді.

·         Мәтін бойынша негізгі ойды анықтайды.

                                             Тапсырма

Тыңдалған мәтіннің негізгі ойын анықтаңыз. Анықталған негізгі ойды «Дара диаграмма» графикалық органайзері бойынша түсіндіріңіз.

 

                 

Бағалау критерийлері:

              Дескрипторлар:

Мәтіннің мазмұнын түсінеді

 

Мәтін бойынша жетекші сұрақтар қояды.

 

Ø  Мәтін мазмұнын түсінеді.

Ø  Мәтін негізгі ойын «дара диаграмма» графикалық органайзері арқылы түсіндіреді.

(Қ) бағалау. Ұсынылған дескрипторлар негізінде оқушылар жұптық жұмыс арқылы бір-бірінің дара диаграммаларын өзара бағалайды

 

5-тапсырма. (Ө) Оқушылар білім деңгейіне қарай тапсырма орындайды. Блум таксономиясы бойынша саралауаға арналған тапсырма.

 

Білу

Көбелек, піл, құмырсқалардың ерекшеліктерін сиппаттаңыз.

Түсіну

Жабайы жануарлар мен үй жануарларының айырмашылықтарын түсіндіріңіз.

Қолдану

Жануарлардың дене түрлерінің құрылысына қарай жіктеңіз.

Талдау

Жануарларға байланысты мақал-мәтелдерді тауып, мағынасын талдаңыз.

Жинақтау

Жануарлар әлемі тақырыбы бойынша өз ойыңды тұжырымдап жинақтаңыз.

Бағалау

Жануарлардың адам өміріндегі маңызын дәлелдеңіз.

 

(Қ) бағалау.  «Бас бармақ»

Оқушылар орындаған тапсырмаларына қарай бірін-бірі «бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.

 

 Қазақ тілі «Атамұра» баспасы

А.Әлімов интербелсенді әдістемені мектепте қолдану

Алматы 2015

Постер, маркерлер

 

 

А.Әлімов интербелсенді әдістемені мектепте қолдану

Алматы 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мұғалімге арналған нұсқаулық

Астана 2017

Үлестірме материалдар

11-күн

Астана 2017

Постер, маркерлер

 

 

 

 

 

 

 

Мұғалімге арналған нұсқаулық

Үлестірме материалдар

11-күн

Астана 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мұғалімге арналған нұсқаулық

Астана 2017

Үлестірме материалдар

11-күн

Астана 2017

 

Сабақтың соңы

 

3 мин

Шығу парағы.

Сабақ  аяғында  оқушыларға «шығу парағы» таратылып беріледі. Оқушылар ақ қағаздағы сұрақтарға өз жауаптарын жазады. «Шығу парағындағы» сұрақтар (немесе тапсырмалар)  сабақты  қорытындылап,  оқушының  алған  білімін,  сабақтың  қалай  өткендігін  бағалайды.

 

- Бүгін не үйрендіңіздер?

- Сабақ бойынша қандай сұрақтарыңыз бар?

- Сіз үшін сабақтың құнды жайттары қандай болды?

- Өзіңіздің және жолдастарыңыздың жұмысын бағалаңыз (өз жұмысыңызға, жолдастарыңыздың топ ішіндегі әрекеттеріне көңіліңіз толды ма?)

- Осы тақырып бойынша тағы да не білгіңіз келеді?

 

 

 

А.Әлімов интербелсенді әдістемені мектепте қолдану

Алматы 2015

 

Қосымша ақпараттар

 

СаралауСіз қандай

тəсілмен көбірек қолдау

көрсетпексіз? Сіз басқаларға

қарағанда қабілетті

оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

БағалауСіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау

Сабақта оқушылардың қызығушылықтарын арттыру үшін әр түрлі деңгейде тапсырмалар орындатамын. Тапсырмалар орындау барысында қиналған оқушыларға қолдау көрсетемін.

1.      Ауызша кері байланыс жасау

2.      Екі жұлдыз, бір тілек;

3.      Сэндвич;

4.      Қошемет көрсету;

5.      Жұптық бағалау;

6.      Бас бармақ әдісі арқылы бағалау.

 

Денсаулық сақтау

технологиялары.

Сабақта сергіту

жаттығулары мен

белсенді жұмыс түрлерін

қолдану.

Осы сабақта

қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы

ережелерінің

тармақтары

Сабақ бойынша

рефлексия

Сабақ мақсаттары

немесе оқу

мақсаттары шынайы,

қолжетімді болды

ма?

Барлық оқушылар оқу

мақсатына қол

жеткізді ме? Егер

оқушылар оқу

мақсатына жетпеген

болса, неліктен деп

ойлайсыз? Сабақта

саралау дұрыс

жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде

уақытты тиімді

пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан

ауытқулар болды ма

жəне неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.

Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап

беріңіз.

 

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге

назар аудару қажет?

             

 

0 пікірлер

Пікір қалдыру

Есім:*
E-Mail:
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
    heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
    winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
    worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
    expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
    disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
    joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
    sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
    neutral_faceno_mouthinnocent
Кодты еңгізіңіз: *
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив