Ғұндар

Сабақ тақырыбы:

5.1.1.3 Атилла және оның жаулаушылық жорықтары

Зерттеу сұрағы: Ежелгі авторлар Атиллаға қандай баға береді?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.3 ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету;

5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау

Сабақ мақсаттары

Барлығы: ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету және Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау;

Басым бөлігі: Ежелгі бірлестіктердің құрылған аймақтарын кескін картаға түсіреді;

Кейбіреулері: Қарым-қатынас жасаған көрші елдерді кескін картада белгілейді;

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийлері

- ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсетеді;

- Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтайды

Тілдік  мақсаттар

 

1. Ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуы жайлы тапсырмаларды бөліп алып, бір-біріне сұрақ қояды (айтылым дағдысы).

2. Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасы туралы ақпарат бар карточкаларға сүйене отырып, негізгі ой түйінді шығарады (оқылым дағдысы).

3. Алдына берілген тапсырмаларды оқулықтан оқып,  постермен қорғайды (тыңдалым дағдысы)    

4. Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасы туралы эссе жазады (жазылым дағдысы).

Теминдар:

Негізгі ұғымдар:  Аттила, қамал бұзғыш құрылғылар, тас атқыш техника

Құндылықтарды дарыту

Тарихтың мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Пәнаралық байланыстар

дүниетану, дүниежүзі тарихы

АКТ қолдану дағдылары

 Интернет ресурсын тиімді қолдану дағдысы

Бастапқы білім

 Ерте темір дәуіріндегі Қазақстан территориясындағы алғашқы сақ, үйсін, қаңлы мемлекеттерінің тарихы, қоғамдық құрылысы, шаруашылығы және мәдениеті

Сабақтың басы 7 мин

Ұйымдастыру кезеңі: (түгендеу)

А) Психологиялық ахуал тудыру

«Джунгли ағаштары» сергіту сәтін пайдаланамын, (жаңбыр жауды десе аяқтарын, тасырлату, күн шайдай ашылды дегенде қолдарын жоғары көтереді, бұлтты жел соқты дегенде қолдарын көтеріп теңселту)

Үй тапсырмасын тест орындау арқылы тексеремін, оқушылар кілт арқылы бір-бірін тексереді

1. кімдердің қысымы ғұндарды Батыс Қазақстанға жылжытты?

а) қытайлықтардың

б) римдіктердің

в) балқандықтар

2. эфталиттер деп кімдерді айтты?

а) қытайлықтарды

б) ақ ғұндарды

в) моңғолдарды

3. бір халықтың екінші халықпен араласу үдерісі;

а) ассимиляция

б) эфталиттер

в) жекеменшік

4. Ғұндардың батысқа қоныс аударуы қанша жылдарға созылды?

а) екі мыңдаған

б) ондаған

в) жүздеген

5.Орыс ғалымы  Н.А.Аристовтың айтуынша  ғұндар  қай тілде сөйлеген?

а) ежелгі түркі тілінде

б) араб тілінде

в) парсы тілінде

жауабы:1. а)   2. б)   3.a)    4.а )   5. а)

Сабақ тақырыбын ашу, мақсаттау

сурет арқылы ой шақырып оқушылардың зейінін сабаққа аударамын.

 

Бұл кім? деген сұраққа дүние жүзі тарихына және өткен тақырыпқа  сүйене отырып жауап береді.

Г) Топқа санау арқылы 2 топқа бөлемін;

Сабақтың ортасы

26 минут

 

(10 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(8 мин)

 

 

 

 

 

 

 

(8 мин)

С. 2 тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі: Үлестірме қағаздарды үлестіру арқылы кітаптағы мәтінмен жұмыс жасайды:

1)Мәтінді жекелей оқиды

1-топ: Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктер

2-топ:Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасы.

Осы екі тапсырманы екі топтан біреуі шығып қорғайды, қалғаны сұрақтары болса қойып, түсініп алады, талқылайды.

 

 

Бағалау критерийі

Дескриптор:

Балл

Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтайды

Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтай алады

1

«Бас бармақ» қалыптастырушы бағалау

Т. 3 тапсырма: «Кейіпкерге хат» Атиллаға оқушылар топ болып өздері хат жазып, түсінгендерін негіздеп, оқиды

 

Бағалау критерийі

Дескриптор:

Балл

ғұндардың қоныс аудару бағыттарын

көрсете алады

 

-қоныс аудару бағыттарын хатқа түсіре алады;

1

-түсінгендерін хаттан оқи алады;

1

ҚБ «Шапалақ» арқылы

Ж.ж. 4 тапсырма: (картамен жұмыс) Түсінгендерін «Сұхбаттасатын жұп» арқылы бағалайды,жұппен сұрақтарға жауап беріңіздер.

1. Ғұндардың қоныс аудару бағыттарын атаңыз------------------------------------------------------------------------

2. Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын ата-------------------------------------------------------------

3.Алғашқы мемлекеттік бірлестіктерін ата -----------------------------------------------------------------------------

Бағалау критерийі

Дескриптор:

Балл

Ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсетеді

-жұппен берілген сұрақтарға жауап бере алады

1

-қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсете алады

1

-Кескін картаға ғұндардың қоныс аудару бағыттарын түсіре алады

 

ҚБ «Бағдаршам» арқылы

Ж. 5 тапсырма. Кескін картамен жұмыс.

Оқушылар жеке өз кескін картасында ғұндар қарым-қатынас жасаған көрші елдерді кескін картада белгілейді.

Бағалау критерийі

Дескриптор:

Балл

Қарым-қатынас жасаған көрші елдерді кескін картада белгілейді

Қарым-қатынас жасаған көрші елдерді кескін картада дұрыс белгіледі.

1

Сабақтың соңы 7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма

С. 6 тапсырма: Қалыптастырушы бағалау парағымен жұмыс жасату. Атилланың жаулаушылық жорықтарының жақсы және жаман жақтары, нәтижесі сұрақтарына жауап іздеп дайындалып, «Бұрыштар әдісі» арқылы ілініп тұрған суреттердің тұсына келіп шоғырланып, топтасып жауаптарын негіздейді

Рефлексия «Табыс ағашы»

Кері байланыс:

Білемін

Білдім

Білгім келеді

 

 

 

Тарихи шығарма жазып келу (он сөйлемнен құрастыру)

0 пікірлер

Пікір қалдыру

Есім:*
E-Mail:
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
    heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
    winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
    worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
    expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
    disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
    joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
    sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
    neutral_faceno_mouthinnocent
Кодты еңгізіңіз: *
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив