Ондық бөлшектерге амалдар қолдану.

Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерге амалдар қолдану.

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік. Тарау бойынша алған білімдерін пысықтау, ондық бөлшектер туралы қосымша ғылыми мағлұматтар беру.
  2. Дамытушылық. Логикалық пайымдарды жетілдіру, білім сапасын арттыру, білуге тиісті міндетті деңгейдегі есептерді шығару іскерліктерін дамыту.

3.Тәрбиелік. Пәнге қызығушылығын арттыру, көпшіл және зерек болуға тәрбиелеу.

 Сабақтың түрі:  Сайыс сабағы

Сабақтың әдісі:  Математикалық шолу, есептер шығару,сұрақ - жауап.

Сабақтың көрнекілігі: нақыл сөздер, кеспе қағаздар, сайыс көрсеткіші.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру.

Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын тексеріп, топтарға бөлу.

ІІ .Сабақ бөлімдері.

1." Математикалық шолу".

2." Есептеп көр ерінбей".

3." Кім жылдам?"

4." Ми гимнастикасы".

                                                                               "Бөлшекті білмейінше, арифметиканы                   

                                                                                 білемін деп ешкім де айта алмайды".

                                                                                                                            Цицерон

  1. "Математикалық шолу".

(Әр топ сұраққа жауап беру арқылы балл жинайды)

  1. Қандай санды ондық бөлшек деп атайды?
  2. Ондық бөлшектің қандай қасиеттерін білесің?

3.Жай бөлшекті ондық бөлшекке қалай айналдырамыз?

4.Ондық бөлшектерді қалай салыстырады?

5.Ондық бөлшектерді қосу, азайту ережесі.

6.Натурал саннан ондық бөлшекті қалай азайтады?

7.Ондық бөлшектерді көбейту ережесі.

  1. Ондық бөлшектерді бөлу ережесі.
  2. Ондық бөлшектерді натурал санға бөлу қалай орындалады?
  3. Ондық бөлшектің соңына нөл тіркелгенде оның мәні өзгере ме?

 

ІІ." Есептеп көр ерінбей" (Екі топқа бірдей тапсырма беріледі)

Есептердің жауабына сәйкес кестені толтырса, ондық бөлшекті ең алғаш пайдаланған ұлы ғалымның аты шығады.

  1. (Ә) 8,763+0,445=
  2. (-) 146,95+23,1=
  3. (Л) 0,8+0,35=
  4. 4. ) 1,45-0,9=
  5. 5. )513,9-0,8=
  6. (И)9.004+13.8=
  7. (К)55,75+12=

 

9,208

1,15

170,05

67,75

0,55

513,1

22,804

Ә

Л

-

К

А

Ш

И

 

   Орта Азияның Самарқан қаласында Ақсақ Темірдің немересі,әйгілі астраном Ұлықбек танылған Ғияседдин Жәмшид Әл-Каши жұмыс істеді.Ол алғаш рет ондық бөлшектер және ондық бөлшектерге амалдар қолдану туралы "Арифметика кілті" атты кітабында жазды. Әл-Каши ондық бөлшектерді көбейту мен бөлу тәсілдерін қалыптастырды.Сондықтан ол есептеуде ондық бөлшекті ең алғаш пайдаланған.

Әл-Кашиден кейін шамамен 150 жылдай уақыт өткенде Европада ондық бөлшектер туралы ілімді нидерланд математигі Симон Стевин тұңғыш рет баяндады.Ол 1585 жылы ондық бөлшектер туралы "Ондық " деп аталатын кітапша жазады.

ХVІІ ғасырдың бас кезінде ондық бөлшектер ғылым  мен практикаға жеделдете ене бастады. Үтірді айырғыш таңба ретінде қолдануды атақты ағылшын ғалымы Джон Непер 1616-1617 жылдары ұсынған.

 

ІІІ. "Кім жылдам?"  (жауабын табу керек)

                             5,4 + 4  =  ?

                              ?   -  3   =  ?

                              ?  + 4,5 =  ?

                              ?  -   6   =  ?

                              ?  + 0,5 =  ?

 ІV . "Ми гимнастикасы". 

  1. Салыстырыңдар.

                  І - топқа                                                                                  ІІ - топқа

          30,07              30,11                                                           8,725                      8,527

          5,645               5,7                                                               32,87                      33,99

          18,26               17,26                                                           0,2                          0,201

          8,1                    81                                                                5,1                          5,10

          0,03                 0,030                                                            6,68                       6,2

          3,1                   3,030                                                            1,1                         1,099

          02,004            20,00400                                                      31                          3,1

  1. Теңдік тура болатындай етіп, тиісті жеріне үтір қой.

          37 + 586 =  956                                                                        43 + 17  =   6

          83  -  38   =  792                                                                       995 - 195 = 8

          5   +  999 = 1499                                                                       64  -  4   =  24

  1. Ондық бөлшек түрінде жаз.

             35  /  1000                                                                               8    /  100

             4   /   5                                                                                      7   /   25

             6  /   125                                                                                  6   /    500

Әрбір ойыннан кейін "Сайыс көрсеткіші " кестесінде ұпай саны көрсетіліп,  белгіленіп

отырады. Қай топ жеңгені айтылып өтіледі.

  1. Қорытынды.

VІ. Бағалау.
VІІ. Үйге тапсырма беру.

 

0 пікірлер

Пікір қалдыру

Есім:*
E-Mail:
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
    heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
    winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
    worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
    expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
    disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
    joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
    sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
    neutral_faceno_mouthinnocent
Кодты еңгізіңіз: *
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив