ЖЕЛКЕНДІ КЕМЕ

19-ҰОҚ. ЖЕЛКЕНДІ КЕМЕ

 

 

 

 

 

(оригами техникасын

 

Мектеп/МҰ:

 

 

 

пайдалана отырып көлемді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

аппликация жасау)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күні:

 

 

Педагогтің аты-жөні:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сынып/топ:

 

Қатысқандардың саны:

 

Қатыспағандардың саны:

 

 

 

 

 

 

 

 

ҰОҚ-нің оқыту

0.1.1.3. Елестету арқылы геометриялық пішіндер негізінде бірнеше бөліктен тұратын заттардың

 

мақсаттары

жапсырмасын құрастыру, бөлшектерді жапсыру бірізділігін дұрыс қолдана отырып, тұтас ойыншық

 

 

бейнелерін жасау немесе қисық жыртып алынған қағаздан жұмсақ ойыншық бейнелерін құрастыру.

 

 

0.2.2.3. Орталықты, бұрыштарды, әшекейлеу үшін екіге бүктелген қағаздан, қатпарлап бүктелген

 

 

қағаздан қол ұстасуды, шеңбер айнала ән айтқан адам бейнелерін, шілтер үлгілерін, қар ұшқындарын,

 

 

гүлдер, т.б. қию.

 

 

 

 

 

0.2.2.1. Жапсыруға арналған материалдарды тиімді жұмсау (тығыздығы, түсі, текстурасы жағынан

 

 

әртүрлі қағаздар).

 

 

 

 

 

0.2.2.4. Жұмыс барысында жұмыс орнын, құралдарын ретке келтіру.

 

 

 

Күтілетін

Барлық тәрбиеленушілер:

 

 

 

 

нәтижелер

-оригами техникасын меңгеруге қатыса алады;

 

 

 

 

 

-ойыншықтың тұтас бейнесін құрай алады;

 

 

 

 

 

-қайшыны дұрыс ұстап, еркін пайдалана алады;

 

 

 

 

 

-жапсыруға арналған материалдарды тиімді жұмсай алады;

 

 

 

 

-заттарды бүкіл парақ бетіне орналастыра алады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Көптеген тәрбиеленушілер:

 

 

 

 

 

-симметриялы емес заттарды бейнелеу үшін суреті салынған немесе қиялдағы пішін бойынша

 

 

сұлбаларды қиюға бейімделген;

 

 

 

 

 

-бейнелерді қағаз бетіне жапсыруды алдымен ірі бөліктерінен бастап, кейін ұсақ, ерекше бөліктерімен

 

 

толықтыра алады.

 

 

 

 

 

Кейбір тәрбиеленушілер:

 

 

 

 

 

-өзіне таныс әдісті өз бетінше үйлестіре алады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тілдік мақсаттар

Дағдыларды дамыту:

 

 

 

 

 

-сөзбен түсіндіру арқылы композицияны нақтылау;

 

 

 

 

-жұмыс тәсілдері мен кезектілігі жөнінде айтып беру;

 

 

 

 

-түпкі ойын түсіндіру;

 

 

 

 

 

-жапсыру жөнінде ойларын ұсыну;

 

 

 

 

 

-өзінің және өзгелердің жұмыстарын талқылау және түсіндіру;

 

 

 

 

-қорытынды сұрақтарға жауап беру, өз жетістіктерін бағалау.

 

 

 

 

Көптілділік: кеме – корабль – ship.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Негізгі терминдер мен сөз тіркестері:

 

 

 

 

 

-оригами техникасы, қағазды бүктеу, симметриялы пішіндер қию, кемелер.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Талқылауға арналған сұрақтар:

 

 

 

 

 

Оригами дегеніміз не?

 

 

 

 

 

Қағазды қалай дұрыс бүктеу керек?

 

 

 

 

 

Оригами техникасына қайшы керек пе?

 

 

 

 

 

Оригами үшін қандай қағазды қолдануға болады?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Алдыңғы білім

Оригами техникасында қарапайым пішіндерді жасай білу.

 

 

 

 

Қайшымен қарапайым жұмыстарды орындау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жоспар

 

 

 

 

Жоспарланған уақыт

 

Жоспарланған іс-әрекет

 

 

Ресурстар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І. Оң көңіл күй

 

(Ұ) ҰОҚ-де оң көңіл күй орнату.

 

Музыкалық сүйемелдеу.

 

орнату.

 

 

Теңіз

 

 

 

 

0–1 минут

 

Тыным таппай толқындары жарысқан,

 

 

 

 

 

 

Кейде тыныш, кейде дүлей айбынды.

 

 

 

 

 

 

Кемелер мен шағалалар табысқан,

 

 

 

 

 

 

Телегей су – алып теңіз айдыны.

 

 

 

 

 

 

«Мынау надан адам екен» дегізбей,

 

 

 

 

 

 

Білім алғын тереңдігі теңіздей.

 

 

 

 

 

 

 

Е. Өтетілеуұлы

 

 

 

 

II. Өмірлік тәжірибені

(Ұ) Педагог тәрбиеленушілердің сабақта не істейтіндерін білген/

 

 

 

білмегенін сұрайды? Мақсат қою.

 

Кемелердің суреттері.

 

өзектендіру.

 

Педагог балаларға жабдықтың – жұмыс парағының дайындығын

 

 

 

Мақсат қою.

 

тексеруді ұсынады: ластанбайтын төсем, қайшы, желім жаққыш,

 

 

 

2–5 минут

 

шүберек, түрлі-түсті қағаз, қоқыс салғыш.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

55

 

III. ҰОҚ-нің

(Ұ) Әліппе-альбомдағы иллюстрациялармен жұмыс.

Әліппе-альбом.

тақырыбы бойынша

Тәрбиеленушілер суретке қарап, онда не бейнеленгенін сұрайды.

 

жұмыс

Кемені сипаттайды.

 

6–25 минут

Қуаныш пен Айсұлу балаларды «оригами» түсінігімен

 

 

таныстырады: оригами – бұл қайшы мен желімсіз, қағаздан

 

 

жануарлардың, өсімдіктердің, құстардың, адамдардың пішіндерін

 

 

бүктеп құрастыру.

 

 

Педагог балаларға жұмысты оригами техникасында рет-

 

 

ретімен орындап, өзінің кемесін теңіз айдынына жіберуді, яғни

 

 

кемені қағазға жапсыруды ұсынады. Бұл ретте жұмысты керек

 

 

бөлшектермен толықтыруға болады.

 

 

(Ұ) Саусақтарға арналған

 

 

«Капитан» жаттығуы

 

 

Саусақтардың ұшын алға қарай бағыттап, алақандарды

 

 

бір-біріне тақап, араларын сәл ашыңқыраймыз. Қайықтың

 

 

толқындарда теңселгенін, одан кейін қолдардың тербелген

 

 

қимылдарымен толқындарды көрсетеміз. Одан кейін аспанда

 

 

ұшып жүрген шағаланы көрсетеміз. Ол үшін алақандарымыздың

 

 

сыртқы жағын бір-біріне тақап, саусақтарды бұлғаймыз.

Музыкалық сүйемелдеу.

 

Алақандарымызды бір-біріне тақап, балықтың суда жүзіп

 

 

жүргенін көрсетеміз.

 

 

Көк толқынды теңізде

 

 

Мен ержүрек капитан,

 

 

Аппақ бұлтты көк аспан

 

 

Ақ шағала самғаған,

 

 

Құстың даусы саңқылдап

 

 

Көк теңізді паналап

 

 

Балықтарды үркітіп

 

 

Айналып келіп теңізді

 

 

Саяхатшы-қаһарман

 

 

Үйге келді дін аман!

 

 

(Ұ, Ж) Аппликацияны орындау технологиясы.

 

 

Педагог тікелей үйрету әдісін қолданады. Жұмыстың реті

 

 

барлық орындау кезеңдері көрсетілген сызбалар түрінде тақтада

 

 

көрсетіледі.

Ақ қағаз парақтары

 

Педагог балаларға қағазды ұқыпты бүктеп, бүгілген жерін

(А4 пішімді).

 

алақанмен тегістеу керектігін еске салады.

 

 

Кеме жасау үшін бір парақ қағаз керек

Түрлі-түсті қағаз, жай

 

(А4 немесе кәдімгі альбом қағазы).

қарындаштар, қайшы,

 

Парақты алып, оны ұзына бойы екіге бүктейді. Сосын тағы бір

ПВА желімі (не желімді

 

рет бүктеп, қайтадан жазады – бұл бүгу сызығын белгілеу үшін

қарындаш), желім жаққыштар,

 

жасалады. Жоғарғы бұрыштарын бірінші кезеңде белгілеген

сүрткіштер, клеенка.

 

сызыққа қарай бүгеді. Сосын төменгі шетін жоғары қарай

 

 

жартылай бүгеді (оң не теріс жағынан).

 

 

Осыдан кейін төменгі бұрыштарын жоғарыға қарай 90 градусқа

 

 

бүгеді. Сосын төменгі шетін екі жақтан соңына дейін бүгеді.

 

 

Ортасынан алып, бұйымды екі жағынан тартады.

 

 

Шаршының төменгі шетін жоғарыға қарай бүгеді.

 

 

Енді қайтадан ортасынан алып, бұйымды екі жағынан тартады.

 

 

Төменгі жағын бүгеді.

 

 

Енді бұрыштардың ұштарынан ұстап, бұйымды тартады. Кеме

 

 

шықты.

 

 

Толқындарды қосыңыз. Әліппе-альбомда қию сызбасы берілген.

 

 

Көгілдір түсті әзірлемелерден симметриялы емес пішінде бұлттар

 

 

қиып алуға болады.

 

 

Альбомда композиция құрастырып, әзірлемелерді жапсырыңыз.

 

 

(Ұ) Қауіпсіз жұмыс ережелері.

 

 

Сабақ шеңберінде қайшымен және желіммен жұмыс істеу кезінде

 

 

қауіпсіздік ережелерін сақтау қажеттігін еске салып отыру.

 

IV. ҰОҚ

(Ұ, Ө) Рефлексиялық бағалау.

Балалар бір-біріне қолдау

қорытындылау.

Педагог сабақты қорытындылайды. Жұмысты сәтті орындағандар

көрсетеді.

Рефлексия.

қол шапалақтасын. Сосын жұмыста қиналғандар қол

 

26–30 минут

шапалақтасын.

 

0 пікірлер

Пікір қалдыру