Сабақтың тақырыбы: Өзендер
География: 6 сынып
Сабақтың мақсаты: Өзен және оның элементтері, шоңғалдар мен сарқырамалар жайлы ұғымдарын қалыптастыру.
Сабақтың міндеті:
- Білімділік: Жер бедері, тау жыныстары мен өзен ағысы сипатының байланысын түсіндіру.
- Дамытушылық: Тақырып барысында оқушылардың пәнге деген қызығушылығын ояту.
- Тәрбиелік: «Судың да сұрауы бар» мақалы негізінде суды қорғауға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
- Оқушылар өзенге анықтама бере алады.
- Өзен бөліктерін біледі.
- Өзендерді картадан таба алады.
Құрал-жабдықтар: Жарты шарлар физикалық картасы, Қазақстанның физикалық картасы, интерактивті тақта, оқулық.
Өзендер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
- Мұхиттар мен теңіздерді шаруашылықта қалай пайдаланамыз?
- Теңіз қатынасына көбірек игерілген мұхитты ата?
- Мұхитты зерттеудің қандай жаңа әдісі бар?
ІІІ. Жаңа сабақ
Өзен — табиғи жолмен жасалған арна арқылы ағатын су.
Өзен бөліктері:
- Бастауы – ағып шығатын жері
- Саласы – келіп қосылатын өзендер
- Оң жақ саласы
- Сол жақ саласы
Карта — Есіл өзені Ертістің сол жақ саласы.
Өзен көлге немесе теңізге құяды
Карта — Жайық, Сырдария, Іле өзендері алабын анықтау
- Сағасы — өзеннің құяр жері
- Атырау — сағасына жақындағанда жылдамдығы төмендейді де тармақтарға бөлінеді
- Аңғары — бастауынан сағасына дейінгі алқап
- Жайылма — өзен тасығанда басатын бөлігі
Өзен ағысы үш бөліктен тұрады:
- Жоғарғы ағыс
- Төменгі ағыс
- Орта ағыс
Өзен ағысының бағыты мен жылдамдығы жер бедеріне байланысты ма?
Мысалы: Жоңғар Алатауынан бастау алатын Қаратал өзені.
Тапсырма: Төмендегі жоспар бойынша Нілдің, Амазонканың, Миссисипидің, Енисейдің географиялық орнын анықтап, оларды кескін картаға түсіріңдер:
- Қай материкте орналасқан
- Қайдан басталады
- Қайда құяды
- Шатқал — таулы өзендегі тар аңғарлар.
- Шоңғалдар — өзен арнасындағы судың бетіне шығып жатқан қатты жыныстар.
- Сарқырама — судың жартастан құлай ағуы.
- Анхель — Ориноко өзені ең биік сарқырама, Америка.
- Виктория — Замбези өзені, Африка
- Игуасу — ең ірісі 275 бөлек сарқырамасы бар, Бразилия мен Аргентина шекарасында орналасқан.
Өзендердің қоректенуі:
- Жаңбырмен
- Қар суымен
- Мұздықпен
- Жер асты суы
Өзен суы қай уақытта көтеріледі?
Судың тасуы – белгілі бір маусымда қайталану
Тасқын – кенеттен нөсер немесе қар мен мұздың еруі
Ерте замандағы өркениет дамыған өзендер:
Кескін картаға түсіру — Ніл, Тигр, Евфрат, Хуанхэ, Янцзы
Көшпелі Қазақ халқы Жайық, Сырдария, Ертіс, Тобыл, Есіл бойын жайлаған
Сабағымызды қорытындылай келе бүгін қандай жаңа терминдермен таныстық .
(өзен бөліктері слайдын көрсету)
IV. Қорытындылау
Қазақстанда өзен суын тиімсіз пайдалану салдарынан су тартылып жатқан қандай теңізді білеміз?
V. Кері байланыс
Смаиликтерді белгілеу арқылы оқушылар өздерінің көңіл-күйлерін білдіреді.
VІ. Бағалау
Оқушылардың сабақтағы белсенділігіне қарай және картамен жұмыс бойынша.
Солтүстік Қазақстан Облысы,
Есіл ауданы, Петровка орта мектебі,
тарих және география пәнінің мұғалімі Рахимова Асем
Сабақтың тақырыбы: Өзендер