Сабақтың тақырыбы: Теңдеулер, теңсіздіктер және олардың жүйелері
Алгебра: 9 сынып
Мақсаты:
- Теориялық білімін практикада қолдана білу, және білім-білік дағдыларын қалыптастыру.
- Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыта отырып, ой-өрістерін кеңейтуге, шығармашылық жүмыс істеуге мүмкіндік жасау.
- Шапшандыққа, өз бетімен жұмыс жасай білуге, үйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: сайыс сабағы.
Көрнекілігі: интерактивті тақта, тапсырмалар, слайд.
Теңдеулер, теңсіздіктер және олардың жүйелері
Сабақтың жүрісі:
I. Ұйымдастыру кезеңі
Сынып оқушылары 2 топқа бөлінеді.
(Алғырлар тобы және Тапқырлар тобы)
Топ басшылары сайланады. Бағалау парағы топ басшыларына тапсырылады.
Үй тапсырманы тексеру
«Біліктілік» бөлімі
Сұрақтарға жауап бер. Сыртында алатын ұпай жазылған ұяшық сұрақтарына әр топтан оқушылар жауап береді.
- Теңсіздіктерді дәлелдеу дегеніміз не? 3 ұпай.
- Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулердің анықтамасы. Мысалдар.
3 ұпай. - Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулердің анықтамасы.
Мысалдар. 4 ұпай - Бір айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесінің
анықтамасы. 4 ұпай - Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесінің анықтамасы.
4 ұпай. - Екі айнымалысы бар теңсіздіктердің анықтамасы. 3 ұпай.
- Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесінің шешу
әдістері. 5 ұпай. - Алмастыру әдісінің орындау алгоритмі. 5 ұпай.
- Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесінің
анықтамасы. 5 ұпай.
II. «Тапқырлық» бөлімі
Екі топтың оқушылары ұпайы көрсетілген есептерді таңдап шығарады.
(Топ басшылары қиындығы жоғары есептерді шығарады)
Алғырлар
1. Теңдеулер жүйесін шешіңдер:
- А) 3 ұпай
- Б) 5 ұпай
- В) 10 ұпай
2. Бір айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешіңдер:
- А) 10 ұпай.
Тапқырлар
1. Теңдеулер жүйесін шешіңдер:
- А) 3 ұпай
- Б) 5 ұпай
- В) 10 ұпай
2. Бір айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешіңдер:
- А) 10 ұпай
III. Шығармашылық бөлімі
Оқушылар шығармашылық жүмыстарын қорғайды.
- Арифметикалық, геометриялық, квадраттық, гармониялық орталардың ара қатынасын қолдану әдісі.
- Жаңа айнымалы еңгізу әдісі.
- Математикалық индукция тәсілін қолдану.
IV. Сабақтың қорытындысы
V. Үйге тапсырма
Реферат дайындау. Тест тапсырмаларын құрастырү.
VI. Бағалау
Әр топтың топ басшылары бағалау парағы бойынша топ мүшелерінің бағаларын айтады. Содан кейін мұғалім жүйелеп оқушыларды нақты бағалайды, жеңімпаз топты анықтайды.
Атырау облысы, Құрманғазы ауданы
Бауыржан Бегалиев мектебі
Математика пән мұғалімі
Казиева Танзиля Аққайырқызы
Сабақтың тақырыбы: Теңдеулер, теңсіздіктер және олардың жүйелері