Қой шаруашылығы

Солтнстік Қазақстан облысы
Аққайын ауданы
Смирнов № 3 орта мектебі
Бекмурзенова Айгуль Базархановна
Биология және химия пәнінің мұғалімі 1 санатты

Сабақтың тақырыбы: Қой шаруашылығы.

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға қой ,оның қолтұқымдарын туралы ақпарат бере отырып,оның маңызына тоқталу арқылы білім беру
Сабақтың міндеттері:
1.Оқушыларға білім тереңдету мақсатында қой шаруашылығы мал шаруашылығының негізгі саласы екенінің мәнін аша отырып білім беру.
2. Оқушылардың қой қолтұқымдарына тоқталуы арқылы білімін толықтыру. Ойларын салыстыруға, анализдеуге, жалпылауға және қорытындылауға үйрету арқылы дамыту.
3.Оқушыларды топпен жұмыс кезінде ұйымшылдыққа және сыйластыққа тәрбиелеу. Ата кәсіпті сүюге, еңбекшілдікке,төзімділікке, еңбек адамдарына құрметпен қарауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: — Аралас сабақ
Сабақтың типі: Жаңа білім меңгеру
Сабақтың әдісі: СТО элементтері: топтық жұмыс,диалог, сұрақ – жауап
Көрнекіліктер: таратпа материал, интерактивті тақта,оқулық
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі
-Амандасу,түгендеу
Шаттық шеңбері(1 оқушы өткізеді)(музыка ырғағымен)
Жарқырап күнде ашылды
Айналаға гүл шашылды
Қайрлы күн!
Біз нәзік қыздармыз
Қайырлы күн!
Біз ержүрек ұлдармыз
Қуанамыз ,біргеміз
Бөлінбейді іргеміз
Аясында достықтың
Бір жүреміз күнде біз
Оқушыларды түрлі – түсті қағаздар тарату арқылы топқа бөлу және шағын психологиялық талдау жасау.
Көк түс – таңдағандар бір-біріне деген сенімді қалайды және өзгелердің де оларға сенуіне әбден болады.

Қызыл түс — таңдағандар энергияға толы екенін көрсетеді.

Жасыл түс – таңдағандар өзінің құндылығына деген сенімді жоғарылатқысы келетіндер, айналасындағы адамдардан мақтаулар, жақсы пікірлер күтетін адамдар.

Ақ түс – таңдағандар әділ адамдар. Ақ түс әділдікті білдіреді.

Әр топ өз ережелерін құрады,талдайды,келісі қабылдайды
• Бір-бірімізді тыңдаймыз
• Өз ойларымызбен бөлісеміз
• Біз барлығымыз өзімізді оқыту үшін жауаптымыз
• Уақытты үнемді пайдаланамыз

ІІ.Үй жұмысын сұрау.
«Сиқырлы мозайка» Төмендегі берілген сұрақтарға жауап бере отырып жаңа сабақтың тақырыбын ашамыз
1. Түйе қандай жануар ?
2.Түйенің пірін қалай атайды?
3. Түйе “шөл дала кемесі” дегенді қалай түсінесің?
4.Айыр өркешті түйені басқаша тағы қалай атайды?
5.Сыңар өркешті түйенің ғылыми атауы?
6. Түйенің қандай өнімдерін пайдаланады?
7.Түйенің қалай қоректенеді?
8.Не себепті түйе шөккенде ыстыққа төзімді келеді?
Оқушылардың берген жауаптарының негізінде интерактивті тақтадан «Қойдың» суреті ашылады да, сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады.

ІІІ.Жаңа сабақты талдау

Білемін Білдім Білгім келеді
Төрт түлік,
Төлі- қозы
Пірі – Шопан
ата
Үй жануары
Пайдалы (ет,сүті,тері,
жүні ) Сүтқоректі,жұптұқты отряды,күйіс қайырат ын топқа жатады. Қой бұдан 10 – 11мың ,
ешкі 11-12 мың жыл бұрын қолға үйретілді.Арғы тегі- жабайы муфлон,арқар Қазақстанда 4 бағытта қой шаруашылығы жүргізіліп келеді

Ғалымдардың
өмірбаянын

Басқа түрлерінің толық сипаттамасын
Биязы жүнді қолтұқым -8 қой тұқымы өсіріледі.
Арқардың құлжасы мен жергілікті саулық қойды жұптастырып алған. Арқар — меринос қойының жүні сапалы,жіңішке, биязы болып келеді
Қазақстандық ғалымдар — Бутарин,Есенжолов,
Жандеркин еңбектері
Жартылай биязы жүнді қолтұқым: дегерес,қазақ-
тың етті- жүнді,гемпшир,кроссбред.Етті,май-
лы,жүнді,,шөл – шөлейтке бейімделген.
Ұяң жүнді қолтұқым:Қарғалы –әрі етті,жүнді.
Қылшық жүнді,құйрықты саулықты жұптас- тырған еділбай,дегерес қошқар мен. Қарағанды өңірінде өсіріледі.Сараджын – жүні ақ,жібектей,
кілем тоқуға оңды. Түркменстанда халықтық сұрыптауда шыққан.Ақтөбенің шөлейтті жерін- де өседі
Қылшық жүнді құйрықты қолтұқым:
Қаракөл қойы- елтірісі әдемі,бағалы. Қатаң ауа –райына шыдамды,терісі жұқа,бірақ тығызОрта Азияда халықтық сұрыптау тәсілмен шыққан 2-3 күндік қозының елтірісі бағалы.1990 жылы – 6 млн ,2000 жылы саны 2 млн. Оңт,Бат Қаз,
Жамбыл,Маңғыстауда өсіріледі..
Еділбай- еті дәмді,жүні мол,ірі тұлға.Шөл- шөл-
ейт жерлерге бейім.
Қазақтың құйрықты қылшық жүнді қойы – ертеден келе жатқан қолтұқым.,еділбай қойынан кішілеу

IV. Ой сергіту (музыка ырғағымен 1 оқушы өткізеді)
Отырып – ақ орнымда,
Айдын көлді кешемін.
Сен білмесең егерде,
Былай ескек есемін
Сабақты бекіту
4 кеспе қағазда әр түрлі қойлардың суреттері берілген, 4 топтан бір – бір оқушы шығып қағазды таңдап,тобымен тез арада талдап ,кеспе қағазда берілген қойға сипаттама бере отрып атауын анықтайды
(Арқар- меринос, Қаракөл,Еділбай,Дегересс)
«Мен – саған, сен — оған» диалаог әдісінің көмегімен оқушылар кез – келген топтағы оқушыға меңгерген тақырып төңірегінде сұрақ қояды.
V.Өзін — өзі бағалау :
«Таудың қай жеріне жеттім»

Кері байланыс
VI.Үй тапсырмасы: §62 оқу «Мал өсірсең қой өсір,өнімі оның көл көсір» эссе жазу

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың тақырыбы: Қой шаруашылығы.
Күні: Биология кабинеті 7 сынып
Оқу мақсатымен және орындалатын тапсрымалармен таныстыру

Сынып топқа бөлінген соң үй тапсырмасын сұрақ – жауап арқылы тексердім
1. Түйе қандай жануар ?
2.Түйенің пірін қалай атайды?
3. Түйе “шөл дала кемесі” дегенді қалай түсінесің?
4.Айыр өркешті түйені басқаша тағы қалай атайды?
5.Сыңар өркешті түйенің ғылыми атауы?
6. Түйенің қандай өнімдерін пайдаланады?
7.Түйенің қалай қоректенеді?
8.Не себепті түйе шөккенде ыстыққа төзімді келеді?

Оқушылар топта ақылдаса отырып кестені толтырады

Сергіту сәтін дайындап әкелген оқушының тапсырмасын қайталайды

Кез –келген топтан оқушы тұрып жауабын оқиды.Қалғандары тыңдайды.

Кеспе қағаздағы қойға топпен сипаттама береді де, топтан кез келген оқушы түсіндіреді

Оқушылар белсенділік таныта отырып сұрақтарға жауап береді де,басқаларына сұрақтар қояды

Оқушылар өзін – өзі бағалайды

Оқушылар слайдтағы үй тапсырмасын жазып алады Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар, кітаптар, компьютерлік жабдық және т.б. қажет?

Добавить комментарий