Сабақтың тақырыбы: Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулалары. Есептер шығару
Сынып: 9
Сабақтың мақсаты: Жарты бұрыштың формулаларын тригонометриялық өрнектерді ықшамдауда және теңбе-теңдіктерді дәлелдеуде қолдануды үйрену
Күтілетін нәтижелер:
- Жарты бұрыштың формулаларынының түрлерін біледі;
- Жарты бұрыштың формулаларын пайдалануды түсінеді;
- Тригонометриялық өрнектерді ықшамдауда қолдануды үйренеді;
Керекті жабдықтар: Оқулық, бағалау парақтары, Блум таксономиясы
Қолданылатын әдістер:
- Өзіңізді тексеріңіз: шындық па, жалған ба?
- Крестиктер мен нолдіктер
- Ой толғаныс
- Блум таксономиясы
- Рефлексия
Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулалары
Сабақ барысы:
Кіріспе
(3 мин)
Мұғалім үй жұмысын тақтадағы дайын жауаппен тексереді. Оқушы есептің шығу жолын ауызша баяндап жауабын айтады.
«Үш шапалақ» арқылы мадақталады
Негізгі бөлім
(10 мин)
sin2 α=2sin〖α cosα 〗
(2〖cos〗^2 α)/sin2α=(2〖cos〗^2 α)/(2〖sin〗^2 α〖cos〗^2 α)=1/(〖sin〗^2 α)
sin^2〖α/2=(1+cosα)/2〗
tg α/2=(1+cosα)/sinα
cos2 α=2cos^2α〖-1〗
ctg α/2=sinα/〖1-sin〗α
〖1-sin^2〗2 α=cos4α
cos3α=4〖cos〗^3 α-cosα
(sin〖80〗^0)/(cos〖40〗^0 )=(2sin〖40〗^0 cos〖40〗^0)/(cos〖40〗^0 )=2sin〖40〗^0
Ой толғаныс
(15 мин)
Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Оқулықтан
- 1 топқа №464 есеп
- 2 топқа №465 есеп
- 3 топқа №466 есеп
Жеке орындап, жұптарда бір біріне түсіндіреді. Әр топтан оқушылар тақта шығып жазады. Бағалау критерийлері беріледі.
- Жеке орындайды;
- Бір-біріне түсіндіреді;
- Өзара бағалау жүреді;
Блум таксономиясы
(12 мин)
Қорытынды
(3 мин)
Кері байланыс
Оқушының аты-жөні:
- Жеңіл болды
- Қиын болды
- Нені білгім келеді
Үйге тапсырма:
Оқулықтан №467, 470